Diyarbakırspor Açılımı (*)

İçişleri Bakanı Beşir ATALAY “Kürt Açılımı” çalışmaları çevresinde dün Diyarbakırspor yöneticileriyle bir araya geldi. 1 saat 45 dakika süren görüşmenin ardından mikrofonların karşısına geçen Bakan Atalay Fenerbahçe ile oynanan karşılaşma esnasında çıkan olaylardan dolayı büyük üzüntü duyduğunu ve bu olayların bir daha yaşanmaması için gerekli bütün tedbirlerin alınacağını söyledi. Bu amaçla bir açılım paketi hazırladıklarını, bu paketi TFF, Diyarbakırspor yöneticileri, İmralı’daki Kürt önderi Öcalan ve Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir’in de görüşlerini aldıktan sonra yürürlüğe koyacaklarını dile getirdi.

 

                     Bakan Atalay karşılaşma esnasında sahaya atılan taşların seri numaralarının alındığını ve yapılan kriminal inceleme sonrasında bu taşların Diyarbakır’da bulunan 2. Taktik Hava Kuvvet Komutanlığı arazisinden temin edildiğinin ortaya çıktığını söyledi. Belirtilen taşlarla ilgili 3 kısa dönem erbaş gözaltına alındı. Ayrıca gözaltına alınan bu erbaşların yer göstermesi sonucu 2 üniversite öğrencisi daha gözaltına alındı. Öğrencilerin evlerinde yapılan aramalarda çok sayıda örgütsel doküman (Ülkü Ocağı dergisi, vb.) ele geçirildi ve bilgisayar hard disklerine el konuldu. Bilgisayarlarda “Bir taş attım pencereye tık dedi” türküsünün şifrelenmiş bir şekilde yer aldığı tespit edildi.

Öte yandan Ergenekon savcısı Zekeriya ÖZ Diyarbakırspor stadında incelemelerde bulundu. Sahaya atılan pet şişelerdeki dudak izlerinden alınan DNA örneklerinin Danıştay saldırısını organize eden güçlerle örtüşmesi de dikkat çekti.

Basın açıklaması sırasında Bakan Mehdi Eker de hazır bulundu. Bu olayların Diyarbakır cezaevinin kapatılacağının açıklandığı günlerde meydana gelmesini manidar bulduklarını, bu cezaevinin kapatılmasını istemeyen bazı çevrelerin olduğunu ve olayların bu derin devletin bir provokasyonu olduğunu söyledi. Bir gazetecinin “Mamak cezaevini de kapatacak mısınız” sorusu Bakan Mehdi Eker’i kızdırdı.

Bakan Atalay olaylar sırasında göstericilere direnen ve kalkanlarını kendilerine siper ederek Kürt vatandaşlarımızın demokratik hakkı olan taş atma ve polis şehit etme haklarını engelledikleri için güvenlik görevlileri hakkında soruşturma başlattıklarını açıkladı. Bundan sonraki karşılaşmalarda Diyarbakır polisinin stada kasksız ve kalkansız olarak geleceğini açıkladı.

Bütün bu olayların baştan beri iddia ettikleri gibi Kürtlerin her zamanki gibi demokratik haklarını elde etme çabalarının bir sonucu olduğunu bu haklar eğer kendilerine verilirlerse bir daha bu sorunun ortaya çıkmayacağını dile getirdi. Bu amaçla bundan sonraki karşılaşmalarda uygulanmak üzere TFF ile ortak bir takım kararlar alındığını açıkladı. Buna göre, Diyarbakırspor’un rakipleri sahaya 9 kişiyle çıkacak, karşılaşmayı yönetecek hakemin mutlaka Kürt kökenli olması sağlanacak, Diyarbakırspor’un kazandığı 3 korner bir penaltı olacak, Diyarbakırspor için ofsayt kuralı işletilmeyecek, Bütün bunlara rağmen Diyarbakırspor galip gelemezse maç tatil edilecek  ve TFF rakip takımı hükmen yenik ilan edecek. PKK önderi Öcalan’ın karşılaşmayı şeref tribününden izlemesi sağlanacak. Maçlar için Kandil’e otobüs seferleri düzenlenecek. Bu kararlarla demokratik haklarını elde eden Diyarbakırspor taraftarı bir daha bu tür olaylar çıkarmayacaktır.

Olaya el koyan Erdoğan da Siz Turkcell süper lig derseniz başkaları da çıkar Kurtcell süper lig der. Bu yüzden bu ırkçı ve faşist tutumdan vazgeçilmesi gerektiğinin altını çizdi. Ligin isminin Türkiyelicell Süper Lig olarak değiştirileceğini bu amaçla sponsor firma yöneticileriyle bir araya gelineceğini açıkladı.

Cuhurbaşkanı Gül de: Geçen gün Amed’den geçiyordum, baktım halk orda toplanmış beni selamlıyor diyerek Diyarbakırspor’un isminin Amedspor olarak değiştirilmesi gerektiğini söyledi.

 

* BU YAZI DİYARBAKIR'DA OYNANAN DİYARBAKIRSPOR-FENERBAHÇE KARŞILAŞMASI SONRASINDA YAŞANAN OLAYLAR ÜZERİNE YAZILMIŞTIR.

Eylül 2009

Kastamonu

Share

Bu makaleyi sosyal medyada paylaş...

PLG_ITPSOCIALBUTTONS_SUBMITPLG_ITPSOCIALBUTTONS_SUBMITPLG_ITPSOCIALBUTTONS_SUBMITPLG_ITPSOCIALBUTTONS_SUBMITPLG_ITPSOCIALBUTTONS_SUBMITPLG_ITPSOCIALBUTTONS_SUBMITPLG_ITPSOCIALBUTTONS_SUBMITPLG_ITPSOCIALBUTTONS_SUBMIT

Fotoğraflar