Dinlerarası Diyalog İhaneti...

New York'ta Beş Minare:

Bugünlerde üzerinde çok konuşulan yerli yapımlardan biri olan "New York'ta Beş Minare" filmine farklı bir açıdan bakmakta yarar var. Her şeyden önce Mahsun Kırmızıgül'ün bundan önceki filmlerinde (Güneşi Gördüm, Beyaz Melek) olduğu gibi bunda da "kürtçü" figürler kullandığını açıkça görebiliyoruz. Bir diğer dikkat edilmesi gereken yönü ise, Prof. Yümni SEZEN hocamızın nitelemesiyle "Dinler Arası Diyalog İhaneti"ne yeni bir halka eklendiği gerçeğidir.

Bizler inanç konusunda tarih boyunca olduğu gibi bugün de hoşgörümüzden birşeyi kaybetmedik. Herkesi sahip olduğu inancıyla kabul etmiş ve ona gereken saygı ve hoşgörüyü göstermişizdir. Bir kimsenin Yahudi, Hristiyan, Ateist olması ona düşmanlık beslememizi gerektirmez. Ancak kabul edilmesi gereken bir olgu da vardır ki dinler birbirlerinin aynı değildir. Hristiyanlık ayrı bir dindir, Yahudilik ayrı bir dindir, İslâmiyet ayrı bir dindir. Bu gerçeği kabul ettikten sonra diğer konuşmaları, anlayışı ve hoşgörüyü devam ettirebilirsiniz. "Hristiyanlar da Allah'a inanıyor" diyerek bu konuyu geçiştirmeye, tek bir dünya dini yaratmaya, İslâm'ın özellik ve güzelliklerini Hristiyanlık adı altında meczetmeye kimsenin hakkı da yoktur, haddi de değildir.

"İnne'd-dine indallahi'l-İslâm" Allah katında din İslâm'dır. Al-i İmran 19

Share

Bu makaleyi sosyal medyada paylaş...

PLG_ITPSOCIALBUTTONS_SUBMITPLG_ITPSOCIALBUTTONS_SUBMITPLG_ITPSOCIALBUTTONS_SUBMITPLG_ITPSOCIALBUTTONS_SUBMITPLG_ITPSOCIALBUTTONS_SUBMITPLG_ITPSOCIALBUTTONS_SUBMITPLG_ITPSOCIALBUTTONS_SUBMITPLG_ITPSOCIALBUTTONS_SUBMIT