Çocukerkil Aileler / Alperen ÇELİK

?ÇOCUKERKİL AİLELER?

 Erol Altaca eğitim dünyasında saygın yeri olan ?iyi bir öğretmendir.? Yukarıdaki ?çocukerkil aile? ifadesi de Erol Bey?in, zamane velilerini ifade etmek için sık sık kullandığı bir tabirdir. ?Çocuk daha doğmadan odasını, tv?sini, bilgisayarını hazırlıyoruz ve ev içerisinde çocuklarımıza ayrı bir dünya yaratıyoruz. Özellikle ergenlikle birlikte çocuklar yaşadıkları o ayrı dünyanın kapılarını aileye iyice kapatıyor ve kendi odasında, bilgisayar, tv ve cep telefonuyla iletişim kurduğu dünyasına bütün kapılarını açıyor. Artık eskisi gibi ataerkil, anaerkil aileler yok; çocukerkil aileler var. Artık evlerde çocukların sözü geçiyor.? diye de eleştirilerini sürdürürdü. Kendisine hak vermemek elde değil. Gerçekten şu an her şey çocuklar üzerine kuruluyor, çocukların sözü geçiyor, kararı çocuklar veriyor. Yöneticilik yaptığım zamanlarda okul tanıtımı için gelen velilerden daha 1. sınıfa başlayacak çocuğuna; okulu gezmesini ve beğenip beğenmediğini söylemesine göre karar vereceğini söyleyen onlarca veliyle karşılaşan birisi olarak Erol Bey?in bu söylediklerine sonuna kadar katılıyorum.

Elbette çocuğun gideceği okulu sevmesi, isteklerinin göz önünde bulundurulması, birey olarak değer verdiğinizi hissetmesi önemlidir ama bunu okul seçimi gibi hayati konularda yaparsanız hata etmiş olursunuz. Çocuk o yaş döneminde kriter olarak sadece süslü-püslü oyuncak, geniş bahçe, oynayabileceği spor alanları, havuz gibi özellikleri kullanacaktır. Oysa bunlar eğitimin esas unsurları değildir. Eğitimde esas olan ne havuzdur, ne akıllı tahtadır, ne projeksiyon cihazıdır ne de spor alanlarıdır; eğitimde esas olan ?öğretmen?dir.

Çocuklarımız hepimiz için en değerli varlıklarımız. Onların en güzel şekilde yetişmeleri bütün velilerin ortak arzusudur. Ancak onlar için hayati öneme sahip konularda karar verme yetisine sahip olmaları için hayatı tanımaları, bilgi düzeylerini artırmaları da bir ihtiyaçtır. Onları dinleyelim, birey olarak değer verelim ama nihai karar anlamında anne-babanın rehberliği ve yol göstericiliğinden şaşmayalım.

Alperen ÇELİK

Aralık 2012

 

Share

Bu makaleyi sosyal medyada paylaş...

PLG_ITPSOCIALBUTTONS_SUBMITPLG_ITPSOCIALBUTTONS_SUBMITPLG_ITPSOCIALBUTTONS_SUBMITPLG_ITPSOCIALBUTTONS_SUBMITPLG_ITPSOCIALBUTTONS_SUBMITPLG_ITPSOCIALBUTTONS_SUBMITPLG_ITPSOCIALBUTTONS_SUBMITPLG_ITPSOCIALBUTTONS_SUBMIT

Fotoğraflar