Bayrak

Boyalı/yandaş/liboş basının görmezden geldiği bir haber Millî Eğitim bakanlığındaki zihniyet değişimini çok açık bir şekilde gözler önüne sermektedir. Eğitim yönetimini, bürokrasi yönetimiyle aynı zanneden bir bakandan ve çalışma arkadaşlarından başka bir yaklaşım beklememek lazım.

Andımızdan rahatsız olanlar, "Bayrak" şiirinden rahatsız olanlar en kısa sürede "İstiklâl Marşı"nı da tatışmaya açacaklardır. Hatta adım gibi eminim ki her dinleyişlerinde içleri burkuluyordur. Konuyla ilgili Yeniçağ Gazetesinde çıkan haber aşağıda verimiştir. Yorum size ait.

A. Çelik / 06.06.2012


Kamu-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Arif Nihat Asya’nın Bayrak adlı ünlü şiirini ders kitaplarından çıkarttıran Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’e sert tepki gösterdi: Sizin anlayışınıza göre İstiklal Marşımız da tehlikeli mi? Türk insanınının zekasıyla alay etmeyin, istifa edin!

İstiklal Marşı da kaldırılacak mı?
İsmail Koncuk, Bakan Dinçer’e “Bayrak” şiirinin neden kitaplardan çıkarıldığını sordu.

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Arif Nihat Asya’nın “Bayrak” şiirini ders kitaplarından çıkaran Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’e sordu: “İstiklal Marşı da ders kitaplarından çıkacak mı?” Arif Nihat Asya’nın bayrak ve vatan sevgisini muazzam ifadelerle anlattığı “Bayrak” şiiri mısraları, “öğrencilerde olumsuz düşünce ve davranışlara neden olabileceği” gerekçesiyle Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Türk Dili ve Edebiyatı kitaplarından çıkarıldığını belirten 
Koncuk, şunları söyledi:
Şehitlik kavramı ne olacak
“Hatay Milletvekili Şefik Çirkin’in konuyla ilgili soru önergesini cevaplayan Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, ortaöğretimde ‘Bayrak’ şiirinin ‘Sana benim gözümle bakmayanın / Mezarını kazacağım / Seni selamlamadan uçan kuşun / Yuvasını bozacağım’mısraları nedeniyle kitaptan çıkarıldığını açıkladı. Milli Eğitim Bakanı Sayın Ömer Dinçer’e sormak lazım: Çocukların, 7-8 yaşında başlayarak 10-12 yaşlarında tamamen sonuçlanan süreçte soyut-somut ayrımını yaptığı ve soyut döneme geçtiği gerçeğine rağmen, hangi bilimsel ve pedagojik bulgulara dayanarak, Bayrak şiirinde geçen söz konusu ifadelerin çocuklarımızı olumsuz davranışlara sevk ettiği yargısına ulaştınız. Sayın Bakan’ın açtığı yoldan gittiğimizde İstiklal Marşımızı, şehitlik kavramını ve şehitlerimizi nereye koyacağız. Söylerken ve dinlerken tüylerimizi diken diken eden, gururla göğsümüzü kabartan İstiklal Marşımızdaki; ‘Sana olmaz dökülen kanlarımız sonra helal’ mısrasındaki ‘Kan’ kelimesi, ‘Yırtarım dağları, enginlere sığmam, taşarım’mısrasındaki ‘Yırtarım’ kelimesi, ‘Ulusun, korkma! Nasıl böyle bir imanı boğar/ Medeniyet! dediğin tek dişi kalmış canavar’mısrasındaki ‘Boğmak’ ve ‘Canavar’ kelimeleri de, Sayın Dinçer’in kaygıları geçerliyse, çocuklarımızı yanlış tutumlara sevk etmeyecek mi. Kan, yırtmak, ulumak, boğmak, canavar gibi ifadelerin çocuklarımızın psikolojisini bozmasına, onların birer psikopat olmasına ve onları olumsuz düşünce ve davranışlara yöneltmesine engel olmak için İstiklal Marşı’nın bazı mısralarının da ders kitaplarından ve okullardan kaldıralım mı ?”

5 Haziran 2012-Yeniçağ Gazetesi

 

BAYRAK
Ey mavi göklerin beyaz ve kızıl süsü...
Kızkardeşimin gelinliği, şehidimin son örtüsü.
Işık ışık, dalga dalga bayrağım.
Senin destanını okudum,
Senin destanını yazacağım.


Sana benim gözümle bakmayanın
Mezarını kazacağım.
Seni selamlamadan uçan kuşun
Yuvasını bozacağım.
Dalgalandığın yerde ne korku, ne keder...
Gölgende bana da, bana da yer ver!
Sabah olmasın, günler doğmasın ne çıkar;
Yurda ay-yıldızının ışığı yeter.
Savaş bizi karlı dağlara götürdüğü gün
Kızıllığında ısındık;
Dağlardan çöllere düşürdüğü gün
Gölgene sığındık.
Ey şimdi süzgün, rüzgârlarda dalgalı;
Barışın güvercini, savaşın kartalı...
Yüksek yerlerde açan çiçeğim;
Senin altında doğdum
Senin dibinde öleceğim.
Tarihim, şerefim, şiirim, her şeyim;
Yeryüzünde yer beğen
Nereye dikilmek istersen
Söyle, seni oraya dikeyim!..

Share

Bu makaleyi sosyal medyada paylaş...

PLG_ITPSOCIALBUTTONS_SUBMITPLG_ITPSOCIALBUTTONS_SUBMITPLG_ITPSOCIALBUTTONS_SUBMITPLG_ITPSOCIALBUTTONS_SUBMITPLG_ITPSOCIALBUTTONS_SUBMITPLG_ITPSOCIALBUTTONS_SUBMITPLG_ITPSOCIALBUTTONS_SUBMITPLG_ITPSOCIALBUTTONS_SUBMIT