Misyonerlik Karşısında Türkiye

 

Sâmiha AYVERDİ Hanımefendi'nin 1960'lı yıllarda Türkiye'de misyonerlik faaliyetlerinde bulunan Hristiyanlara yönelik mektupları ve bu mektuplara verilen cevaplardan oluşan kitabı bize gösteriyor ki, Sâmiha AYVERDİ aynı zamanda bir mücadele insanıdır. Hepimizin şahit olduğu fakat kafasını çevirip geçtiği, dağıtılan broşürleri okuyup çöpe atmaktan başka tepki göstermediği misyonerlik faaliyetlerine gerçek bir kültür insanı kimliğiyle ve felsefesiyle karşı çıkışını bu kitabı okuduğunuzda anlayacaksınız. Sorduğu sorular, yönelttiği eleştiriler aynı zamanda bir ilâhiyatçı vukufiyetinde... Cevap mı? Maalesef pek cevap verebildiklerini söyleyemiyorum. Kitabı okuduğunuzda siz de cevapsız kalan bu sorulara şahit olacaksınız.

 


 

Kitabın tanıtım yazısı (Gönderilen mektuplardan bir bölümü):

"Ey gaafil ve cahil Hıristiyan kardeşlerimiz!
Allah'ın kulu ve hazret-i Muhammed'in ümmeti olan biz Müslümanları neden taciz ediyor, kende halimize bırakmıyorsunuz? Biz Müslüman olmakla zaten hidayete ermiş ve kurtulmuş bir ümmetiz. Onun için de, sizin kurtuluş müjdenize ihtiyacımız yoktur. Asıl kurtuluşa ihtiyacı olan sizlersiniz. Çünkü biz, Hazret-i İsa'yı Hak peygamberi olarak tanıdığımız halde siz Hazret-i Muhammed'i tasdik etmiyor, üstelik O'nun ümmetini yoldan çıkarmak için bu kadar zahmet ve külfetlere giriyorsunuz."

Share

Bu makaleyi sosyal medyada paylaş...

PLG_ITPSOCIALBUTTONS_SUBMITPLG_ITPSOCIALBUTTONS_SUBMITPLG_ITPSOCIALBUTTONS_SUBMITPLG_ITPSOCIALBUTTONS_SUBMITPLG_ITPSOCIALBUTTONS_SUBMITPLG_ITPSOCIALBUTTONS_SUBMITPLG_ITPSOCIALBUTTONS_SUBMITPLG_ITPSOCIALBUTTONS_SUBMIT